Pozycjonowanie stron za darmo

Łukasz Wesołowski | 27 lutego 2020 | Pozycjonowanie | 6 komentarzy

pozycjonowanie stron za darmo

Pozycjonowanie stron za darmo lub może inaczej, bardziej z zapytaniem. Czy można pozycjonować stronę za darmo? Niby pytanie samo w sobie jest proste i zapewne każdy kto w jakimkolwiek stopniu zajmuje się SEO powie – to zależy. No właśnie od czego to zależy i czy darmowe pozycjonowanie w ogóle istnieje? Postaram się w krótkim tekście napisać czy moim zdaniem jest to w ogóle możliwe.

Program do pozycjonowania stron

Samego stricte programu do pozycjonowania stron nie ma i raczej nie będzie, gdyż byłoby to zbyt proste. Oczywiście są aplikacje które pomagają nam w pozycjonowaniu, szukaniu miejsc pod linkbuilding, pomagające w optymalizacji strony czy w końcu audytujące stronę naszą lub klienta. Nawet gdyby taki program do pozycjonowania istniał to trzeba byłoby go kupić, więc możliwość pozycjonowania stron za darmo już upada.

Jeśli już jesteśmy przy programach to w krótkim zestawieniu opiszę i przedstawię kilka z nich które się przydają w całym procesie pozycjonowania i nie są darmowe. Zanim przejdziemy do meritum to lepiej jest wiedzieć jakie są dostępne narzędzia i do czego się ich używa w SEO.

Programy niezbędne do SEO

 • Ahrefs (trial zaczyna się od 7$) – kombajn jeśli chodzi o działania SEO, od linków, przez audyty, frazy kluczowe i zerkanie na konkurencję,
 • Majestic (ceny zaczynają się od 47 € miesięcznie) – to samo co wyżej, spolszczony. Raczej audytu nie da rady za jego pomocą zrobić,
 • Senuto (ceny planów od 99 zł miesięcznie – możliwy trial darmowy do 14 dni) – świetne narzędzie jeśli chcemy badać ruch oraz widoczność pozycjonowanej strony. Posiada największą bazę fraz kluczowych w Polsce.
 • Semstorm ( można za 0 zł ale nic z tego nie wyjdzie, najtańszy plan 99 zł) – podobnie jak wyżej również możemy zobaczyć jaką widoczność ma nasza domena.
 • Screaming Frog – (do 500 podstron darmowy) – fajne narzędzie do przeprowadzania audytu SEO. Do małych stron wystarcza jako darmowe oprogramowanie.
 • SiteBulb – (darmowy trial do 14 dni, później od 10 £ miesięcznie) – również ciekawy kombajn do audytowania naszej lub klienta strony.
 • Surfer SEO (3 frazy na dzień za darmo, plan płatny od 59 $ mieięcznie) – doskonałe narzędzie do contentu i podglądania konkurencji odnośnie zoptymalizowania ich witryn pod frazy.

Programy użyteczne, ale nie obligatoryjne

 • Clusteric – (część darmowa, najniższy plan od 359 zł jednorazowo) – fajny kombajn jeśli chcemy przyjrzeć się bardziej linkom i ich toksyczności. Pozwala także na podglądanie konkurencji, sprawdzanie trudności fraz kluczowych, czy przeprowadzanie małego audytu.
 • Scrapebox – (cena około 90 $ jednorazowa) – harvester linków i innych rzeczy z sieci. Wymagana znajomość operatorów wyszukiwania Google oraz posiadania odpowiednich proxy.
 • Aparser (cena od 119 $ za instalację) – chyba najlepszy harvester jaki jest aktualnie na rynku. Oprócz stosowanych operatorów program dokłada jeszcze swoje litery i tworzy kolejne frazy. Bogata ilość silników więc można scrapować dużo. Zalecany oddzielny VPS do postawienia oraz proxy.

Oczywiście samych programów do pozycjonowania stron nie ma jako takich, które by tą pracę zrobiły za nas. Te które wymieniłem u góry to jest tylko pewna część najbardziej popularnego softu.

Pozycjonowanie stron za darmo – mit ?

Teraz zastanówmy się i policzmy w dużym przybliżeniu czy faktycznie damy radę pozycjonować stronę za darmo. Jako, że darmowe pozycjonowanie często może okazać się zgubne to w pewnym sensie istnieje. Nie chcę już tu wliczać kosztów postawienia strony, wykupienia domeny czy współdzielonego hostingu. Zakładam, że chodzi tylko i wyłącznie o usługę pozycjonowania stron www, no i aby było za darmo.

Darmowe teksty SEO

Jak wiadomo na stronie www musi znajdować się jakikolwiek tekst. Normalnie ja bym go zlecił do napisania przez copywritera, gdyż w samym pisaniu tekstów dobry nie jestem. No ale my chcemy przeprowadzić pozycjonowanie stron za darmo więc musimy napisać go sami. Czyli istnieje taka możliwość, aby uzupełniać naszymi tekstami stronę. Czy będą to teksty pisane pod SEO czy nie – to już wszystko zależy od naszych umiejętności. Koszt 0 zł jeśli piszemy sami.

Pozyskiwanie linków

W sieci jest wiele miejsc i to darmowych gdzie możemy zostawić link do naszej strony. Jeśli wiemy jak znaleźć takie miejsce to jest nasz kolejny sukces. Nie ponosimy kosztów, ale nie ma możliwości zweryfikowania jakości takiej miejsca więc chybił trafił. Pozycjonowanie stron za darmo to w końcu raczej taka rosyjska ruletka. Jeśli nie chcemy ponosić kosztów na linkbuilding to wtedy jak szukamy ręcznie przez wspomniane już wyżej operatory. Koszt 0 zł i ryzyko bana.

Optymalizować czy nie ?

Oczywiście, że optymalizować no ale jak się do tego zabrać? Możemy użyć już również wymienionego wcześniej Screaming Froga i do 500 url wrzucić crawlera niech sprawdzi co u nas piszczy. Nie jest to do końca poważny audyt, ale zawsze coś pokaże co mamy do poprawy i gdzie coś dopisać lub usunąć.  Zakłądam, że znamy chociaż trochę budowę kodu strony aby samodzielnie nanieść poprawi wykazane przez żabę. Kolejny koszt 0 zł.

Darmowe pozycjonowani stron – konkluzja

Można pozycjonować stronę za darmo jak widać i nie ponieść przy tym żadnych kosztów. No ale jaki będzie efekt tego nie wiemy i sądzę, że raczej ja bym nie chciał próbować. Tym bardziej, że jeśli chcemy wyglądać dość poważnie i mierzyć się z konkurencją to na pewno musimy liczyć się z kosztami. W innym przypadku gdy nie chcemy wydać nawet 1 zł na SEO to zostawmy to lepiej w spokoju. Po prostu nie ma to najmniejszego sensu bo jeśli coś będziemy robić byle jak to i efekt również będzie byle jaki.

6 odpowiedzi na “Pozycjonowanie stron za darmo”

 1. […] jeden projekt. W takiej opcji jest to darmowy program, który może również mieć wpływ na pozycjonowanie za darmo o którym pisałem […]

 2. Marcin pisze:

  Dorzuciłbym do tego zestawienia jeszcze SEMrush, który moim zdaniem jest takim must have a narzędziach SEOwca.

 3. Chyba nie można za darmo bo czas to pieniądz, a SEO to bardzo duzo poświęconego czasu :))

  • Łukasz Wesołowski pisze:

   Oczywiście za darmo ciężko jest cokolwiek wypozycjonować, ale niektóre firmy/agencje wręcz oferują takie bonusy 🙂

 4. Łukasz pisze:

  Nie wiem jak to możliwe żeby za darmo coś zrobić 😉 chyba że na krótką metę, wbić szybko i tam samo spaść;/ Ewentualnie trafić na zdolnego studenta który chce poćwiczyć :))

 5. Optymalizacja to podstawa. Linkbuilding to kolejna rzecz, choć swojego czasu robiliśmy doświadczenie z pozycjonowaniem poprzez sam GSC i sitemap. Idzie to zrobić, ale na mało konkurencyjne frazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SEO BLOG

Zapoznaj się z nowościami z branży SEO i zobacz co nowego jest na blogu

pozycjonowanie stron za darmo
Pozycjonowanie stron za darmo

Pozycjonowanie stron za darmo lub może inaczej, bardziej z zapytaniem. Czy można pozycjonować stronę za darmo? Niby pytanie samo...

content marketing
Content marketing

Content marketing pojawił się już w XVIII wieku, kiedy Benjamin Franklin opublikował „Almanach biednego Ryszarda” w celu promowania swoich...

przechwytywanie darmowych domen
Przechwytywanie darmowych domen pod zaplecze pozycjonerskie

Przechwytywanie darmowych domen pod zaplecze pozycjonerskie wcale nie musi być trudne i wiąże się to z małym algorytmem zadań...

pozyskiwanie linków
Jak pozyskiwanie linków wpływa na pozycjonowanie?

Pozyskiwanie linków zewnętrznych z wysoko notowanych stron to z pewnością ważny, o ile nie kluczowy element skutecznego pozycjonowania witryny....

SEO BLOG