Pozycjonowanie stron www

Jedno z najbardziej skutecznych działań reklamowych dla twojej strony. Dobrze przeprowadzone pozycjonowanie strony w Google przyniesie długofalowe korzyści.

Pozycjonowanie stron www może skutecznie podnieść ruch organiczny

Czy jest pozycjonowanie stron www ?

Pozycjonowanie stron www to podstawa dla wszystkich firm, które chcą wykorzystać cały wachlarz możliwości, który oferuje dziś Internet. Każdego dnia setki milionów użytkowników na całym świecie korzysta z przeglądarek internetowych, aby znaleźć informacje, dokonać zakupów lub wybrać idealną firmę usługową. Internet jest dziś miejscem, które pozwala w najlepszy sposób trafiać do swoich potencjalnych klientów. Najważniejsze jest jednak to, że dobrze wypozycjonowana, lub rozreklamowana witryna internetowa wyświetla się jedynie tym użytkownikom, którzy faktycznie są zainteresowani określonym typem usług, lub produktów. Oznacza to, że w porównaniu do innych kanałów promocyjnych (np. telewizja, radio), pozycjonowanie stron www pomaga w zbudowaniu pozycji witryny poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnym klientem. 

Ile kosztuje pozycjonowanie stron www?

Czasy, w których pozycjonowani stron można było zakończyć z sukcesem na koncie już na poziomie odpowiedniego rozmieszczenia słów kluczowych w tekście dawno minęły. Dziś pozycjonowanie stron www wymaga od marketingowców znacznie więcej wiedzy, doświadczenia oraz przede wszystkim praktycznych umiejętności. Jest to proces, który nie kończy się w momencie optymalizacji strony pod kątem SEO.

pozycjonowanie stron www Głównym celem pozycjonowania jest sprawienie, aby określona witryna internetowa zajmowała jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce. Jest to możliwe tylko przy podjęciu licznych i w niektórych przypadkach kosztownych działań. Przyjrzyjmy się więc temu, co wpływa na pozycjonowanie oraz jakie są tego koszty. 

Na początku musimy zaznaczyć, że pozycjonowanie stron www to proces wymagający indywidualnego podejścia do każdego klienta i branży. Nie istnieje niestety żadna złota reguła, którą można zastosować w przypadku każdego klienta. Dodatkowo działania utrudnia stale ewoluujący algorytm Google. Decydując się na współpracę profesjonalistami, otrzymujemy cały zestaw usług, które w innym przypadku (np. przy samodzielnym podejście do pozycjonowania) mogłyby zostać przeprowadzone w nieoptymalny sposób. 

Od jakich działań zależna jest cena pozycjonowania stron www ?

Oznacza to, że koszty pozycjonowania określane są indywidualnie w zależności od wielu czynników. Najważniejszym z nich są oczekiwania samego klienta. O wiele tańsze jest wypozycjonowanie strony do pierwszej strony wyników niż na najwyższą pozycję w Google. Nie mniejsze znaczenie mają również konkurencyjność danej branży oraz początkowa pozycja strony naszego klienta. Strony, które istnieją od dłuższego czasu i posiadają treść (nawet nie w pełni zoptymalizowaną) zazwyczaj łatwiej wypozycjonować niż całkowicie “świeże” witryny. Cała reszta budżetu zależna jest od wykonania działań, które poniżej objaśniamy. 

1   Audyt SEO

Pierwszą usługą, która składa się na pozycjonowanie jest audyt SEO. Eksperci od SEO zajmują się wtedy sprawdzeniem struktury strony, jakości treści (oraz optymalizacji jej pod katem słów kluczowych, grafiki, tagów, meta tagów, oraz linkowań zewnętrznych i  wewnętrznych), oraz analizą tego, jak egzystująca na stronie treść wpasowuje się w priorytety obecnego (dla danego momentu) algorytmu Google. Dzięki profesjonalnie prowadzonemu audytowi SEO, firma pozycjonerska może przystąpić do obmyślania taktyki oraz sposobów na osiągniecie zadowalającej klienta pozycji w wyszukiwarce. Na tym etapie można również wyeliminować i skorygować wszystkie błędy, które szkodzą stronie pod względem jej widzialności w Google. 

2   Analiza rynku i słów kluczowych

Następnym działaniem, którym zajmują się marketingowcy jest przeprowadzenie badania i analizy słów kluczowych. Ich dobór jest kluczowy zarówno pod względem osiągnięcia wysokiej pozycji, jak również dotarcia do takich klientów, którzy faktycznie są zainteresowani tym, co oferuje strona. Nie warto przecież pozycjonować sklepu internetowego w podobny sposób, jak portal informacyjny, ponieważ, mimo że dany internauta wyszukuje frazę w jakiś sposób związaną z asortymentem sklepu, nie oznacza, że jest w jakikolwiek sposób zainteresowany zakupem. Wykonanie researchu słów kluczowych umożliwia obranie odpowiedniej taktyki tworzenia treści oraz optymalizacji strony. W wielu przypadkach pozwala również na wstępne oszacowanie kosztów oraz długości trwania procesu pozycjonowania do określonej pozycji.

3   Tworzenie treści na stronę

O ile pierwsze opisane działania podejmowane przez firmy pozycjonujące na początku współpracy z klientami nie są aż bardzo kosztowne, tak w przypadku przygotowywania optymalnych treści na stronę rozpoczynają się nieco większe koszty. Content jest główną wartością, na którą uwagę zwracają roboty Google, oraz użytkownicy, którzy odwiedzają stronę. Cała sztuka w stworzeniu odpowiednich, wartościowych treści polega na znalezieniu idealnego balansu pomiędzy tekstami zoptymalizowanymi pod SEO, czyli “przyjaznymi” dla wyszukiwarek oraz wartościowymi dla potencjalnych klientów, którzy znaleźli się na stronie. Tworzenie contentu jest kosztownym procesem, ponieważ często wymaga współpracy z zatrudnionymi w firmie, lub zewnętrznymi copywrierami. W zależności od tego, jak specyficzna jest branża firmy, której strona jest pozycjonowana, cena może iść w górę, lub w dół. Trzeba się jednak liczyć z tym, że profesjonalne, specjalistyczne teksty od ekspertów w danej dziedzinie mogą być naprawdę kosztowne. 

4   Link building

Wspomniane do tej pory działania w procesie pozycjonowania strony odnoszą się do tego, co dzieje się wewnątrz witryny (on-site SEO). Niestety, aby pozycjonowanie stron www było skuteczne, konieczne jest również zadbanie o to, jak określona strona prezentuje się poza nią (off-site SEO). Jedną z pierwszych rzeczy, która przykuwa uwagę robotów Google jest profil linkowy stojący za daną witryną. Oznacza to, że linki zwrotne do strony pochodzące z innych serwisów odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu autorytetu witryny. Wiąże się to z pisaniem artykułów na strony zapleczowe (tzw. zaplecza), oraz posty sponsorowane, które pojawiają się na stronach uznanych w danej branży blogerów, firm, lub serwisów informacyjnych. W link buildingu pomaga również wysokiej jakości treść publikowana na stronie, która za pośrednictwem udostępnień może rozprzestrzeniać się po Internecie budując przy tym pozycję strony. 

5   Raportowanie i monitoring

Opis działań, które obejmują pozycjonowanie stron www dla osób niezwiązanych z tym tematem może wydawać się nieco zagmatwany. Rozumiemy to, dlatego systematycznie przygotowujemy czytelne raporty, które dokładnie informują klienta, na co wydaje swoje pieniądze. Jak już wspomnieliśmy, pozycjonowanie to proces często polegający na metodzie prób i błędów, dlatego zawsze czujemy się zobowiązani do informowania klienta, czy nasze ostatnie działania przyniosły wymierne rezultaty, czy też nie. 

Ile trwa pozycjonowanie stron www?

pozycjonowanie stron wwwJednym z największych błędów jest wyjście z założenia, że pozycjonowanie stron www jest działaniem, które w którymś momencie się kończy. Witryna pozycjonowana jest tak naprawdę od momentu, kiedy roboty Google zaczynają ją indeksować oraz nie kończy się do momentu, kiedy istnieje. Celem współpracy z profesjonalistami jest wyniesienie strony na jak najwyższą pozycję oraz utrzymanie jej. Osiągnięcie tego celu może trwać, w zależności od branży i budżetu, od kilku tygodniu, do nawet kilkunastu miesięcy. To jednak nie koniec. Nieustanne zmiany algorytmów, oraz działania konkurencji sprawiają, że do utrzymania się w czołówce potrzebne są stałe działania oraz monitorowanie sytuacji. 

Pozycjonowanie stron www – efekt czy abonament?

Usługi SEO i pozycjonowanie stron www oferowane są zazwyczaj w dwóch różnych wariantach. Pierwszym z nich jest płacenie za otrzymany efekt. I niby wydaje się to sprawiedliwą formą rozliczeń, ponieważ klient nie kupuje przysłowiowego kota w worku. Nie jest to jednak do końca prawda. Aby działania SEO były skuteczne potrzebny jest budżet. Zarówno wykonanie analizy rynku, audytu SEO, oraz przede wszystkim zadanie o stworzenie contentu wysokiej jakości i zbudowanie profilu linków kosztują. Wybierając płatność abonamentową klienci mają pewność stałych wydatków oraz pozwalają marketingowcom na wykorzystanie większego zakresu strategii. Oferta abonamentowa jest o wiele bardziej elastyczna dla firm zajmujących się pozycjonowaniem, dzięki czemu klienci mogą spodziewać się bardziej spektakularnych efektów na krótszej przestrzeni czasu. 

Zalety pozycjonowania strony

Wspominaliśmy już na początku, że Internet jest obecnie najlepszym źródłem nabywania klientów. Odnosi się to do każdej, nawet najbardziej niszowej branży. Skąd o tym wiemy? Ponieważ z Internetu korzystają niemal wszyscy. Niezależnie, czy chodzi o znalezienie informacji, czy oferty, dlaczego to właśnie strona twojej firmy nie mogłaby być pierwszą pojawiającą się odpowiedzią? Oczywiście, nie każda osoba, która zapozna się z treścią na witrynie stanie się automatycznie klientem. Badania niejednokrotnie jednak wykazały fakt, że internauci, którzy raz otrzymali wartościową wiedzę lub poradę z pewnego źródła, byli o wiele bardziej skłonni do skorzystania z usług firmy w przyszłości. Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google to także szansa na zbudowanie autorytetu swojej firmy. Boty robią wszystko, aby użytkownicy otrzymywali najrzetelniejsze wyniki przedstawiające odpowiedź na ich wyszukanie. Oznacza to, że zajęcie pozycji w czołówce sprawi, że wielu klientów zdecyduje się na współpracę z twoją firmą, a nie z konkurentami. 

Ile trzeba czekać na efekt pozycjonowania?

Kolejny raz się powtarzamy, ale to bardzo ważne – pozycjonowanie to długotrwały proces, a oszałamiające efekty możliwe są dopiero po upływie pewnego czasu. Rozumiemy jednak, że klienci chcą widzieć, że inwestowane przez nich pieniądze nie idą na marne. Mamy więc dobrą wiadomość – pierwsze efekty pozycjonowania można zazwyczaj ujrzeć już po kilku tygodniach. O wiele dłużej zajmuje jednak wejście do pierwszej dziesiątki wyników w Google – w przypadku najbardziej konkurencyjnych branż może być to nawet kilkanaście miesięcy. Cierpliwość jednak zdecydowanie popłaca, ponieważ raz osiągnięty rezultat jest o wiele prostszy do utrzymania, a korzyści finansowe i marketingowe dla firmy są bardzo zadowalające.

  Zapytaj o usługę pozycjonowania:

  SEO BLOG

  Zapoznaj się z nowościami z branży SEO i zobacz co nowego jest na blogu

  analiza linków SEO w Pythonie
  Analiza linków SEO w Pythonie

  Nawiązując do poprzedniego artykułu, nie mogłem odpuścić gdyż miałem zdecydowanie za mało danych. W tym artkule chciałbym zaprezentować wyniki...

  Domain Rating – czy jest o co walczyć?

  Ten artykuł jest analizą domain ranking w kontekście tego jak ta tematyka przewija się na różnych grupach SEO powodując...

  poradnik SEO
  Poradnik SEO – Jak samemu pozycjonować strony internetowe?

  Pozycjonowanie stron internetowych jest jednym z kluczowych elementów skutecznej strategii marketingu online. Jest to proces optymalizacji witryny internetowej, aby...

  wayback machine
  Wayback Machine – Kompleksowy przewodnik po archiwum internetowym

  W dzisiejszym świecie cyfrowym, gdzie zawartość internetowa jest nieustannie aktualizowana, a strony internetowe znikają, Wayback Machine stanowi nieocenione narzędzie...

  SEO BLOG