Zaawansowane operatory wyszukiwania – kontra – algorytm wyszukiwania

Łukasz Wesołowski | 25 kwietnia 2019 | Pozycjonowanie | 2 komentarze

algorytm wyszukiwania

Operatory wyszukiwania, a szczególnie zaawansowane operatory wyszukiwania mają pomagać w przeprowadzeniu dość prostej czynności. Jednak chcąc uzyskać oczekiwane efekty trzeba trochę pomóc wyszukiwarce, by właściwie mogła zinterpretować zapytanie wpisane w pole formularza.

Czym są operatory wyszukiwania ?

Pozycjonowanie i optymalizacja winduje stron na szczyt listy wyników wyszukiwania. Każdy chce być jak najwyżej na liście. Byle tylko dać się zauważyć. Temu służy optymalizacja. Skutecznie wypozycjonowane witryny pozostają na szczytach przez długi czas. Dodać trzeba, że pozycjonowanie stron w Google pozwala zaburzać proces wyszukiwania. Z prostej przyczyny. Nie zawsze wysoko notowane serwisy muszą spełniać wymogi merytoryczne, a dochodzi jeszcze do tego konkretne zapotrzebowanie chwili każdego z wyszukujących, co do poszukiwanej informacji.

W jaki sposób ograniczyć wpływ działań, jakie narzuca optymalizacja i pozycjonowanie.

Najpopularniejsza wyszukiwarka w sieci, która daje lwią część ruchu sieciowego umożliwia dopracowanie kryteriów przeglądania. Służą do tego zaawansowane operatory wyszukiwania. Są doraźnie stosowanym filtrem podczas wyszukiwania w obrębie jednego wyszukiwania.

Lista operatorów używanych wyszukiwaniu:

A. Operatory ograniczające lub wydłużające zasięg listy wyników

1. Operator plus „+” – użyty zwielokrotnia występowanie stringu następującego po znaku plus. Zastosowany skraca listę nawet do stu rekordów.

2. Operator minus „-” – działa przeciwnie do poprzedniego operatora. Wykreśla z wyszukiwania oznaczoną po znaku minus frazę. Używany jest do wyeliminowania tzw. homonimów. Są to wyrazy, które mają pisownię identyczną lub zbliżona. Zastosowane do wyszukiwania np. informacji na temat programu wspomagającego wyszukiwarkę Google ograniczy wyniki do najtrafniejszych i tak wpisując „koliber – ptak” ograniczyć można wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu.

3. Operator cudzysłów – wyszukiwarka poda jedynie wyniki zawierające frazę ujęta pomiędzy cudzysłowem i zweryfikowaną pod względem pisowni i interpunkcji oraz zasad ortografii.

4. Operator gwiazdka – jest uniwersalnym sposobem oznaczającym dowolny ciąg znaków. Stosuje się podczas wyszukiwania, kiedy znana jest jedynie część poszukiwanej frazy. I gwiazdka uzupełnia pozostałą brakującą część.

5. Operator ​„OR” – alternatywa – wyszukiwarka prezentuje dwa zbiory. Wyszukane zbiory zazębiają się merytorycznie.

6. Operator () – nawias okrągły – używa się do wyszukiwań, kiedy kolejność słów we frazie wyszukiwanej nie ma znaczenia.

7. Operator. – kropka – zastępuje pojedynczy znak. Pozwala np. na alternatywne wyszukiwanie frazy, która jest imieniem i nazwiskiem. Po zapisaniu Kamil. Janowsk. – pozwala wyszukać obie wersje – męska i żeńską.

8. Operator ~ – tylda – przy jej pomocy wyszukuje się synonimy. Jeśli którekolwiek słowo zostanie ujęte w parę tyld, wyszukiwanie zostanie rozszerzone o zapytania zawierające synonimy wyróżnionego słowa.

9. Operator.. – dwie kropki – są sygnałem do wyszukania przedziału liczbowego np. 12..456. W wynikach zostaną umieszczone rekordy zawierające dowolne liczby z przedziału określonego zapytaniem.

B. Operator, który daje możliwość prezentacji informacji w odmiennej formie

1. Operator define: – wyświetlana jest definicja badanych słów. Definicje zostają zebrane z całej sieci i przedstawione na jednej liście.

C. Operatory poddające przetworzeniu zapytania dotyczącego adresów domenowych

1. Operator cache:nazwa_domeny. pl – wydobywa z pamięci podręcznej przeglądarki zapisaną wcześniej wersję strony. Po dodaniu dodatkowych parametrów wyszukiwania w postaci słów i fraz kluczowych, wyniki wyszukiwania zostaną poszerzone o te słowa w związku z wybranym adresem.

2. Operator link:nazwa_domeny. pl – zaprezentuje wyniki z adresami, z których prowadzą linki do analizowanego adresu.

3. Operator related:nazwa_domeny. pl – na liście będą strony podobne do wymienionej. Zgodnie z kluczem tematycznym.

4. Operator info:nazwa_domeny. pl – każda strona ma swoją teczkę. W niej gromadzone są informacje na temat strony. Lista jest jednopunktowa i prezentuje rekord z linkiem do strony głównej serwisu.

D. Operatory modyfikujące treść zapytania i prezentujące wyniki razem z informacyjną wartością dodaną.

1. Operator site:nazwa_domeny. pl – skuteczne narzędzie do wykonania audytu indeksacji zasobów serwisu. Jeśli brakuje w spisie którejś podstrony oznacza to, że nie została zindeksowana. Powodów może być wiele. Jednym z nich może być treść pliku robot. txt, która blokuje odwiedziny programów indeksujących.

2. Operator allintitle: – lokalizuje strony z wybranym słowem kluczowym znajdującym się w tytule strony umieszczonym w sekcji head szablonu HTML.

3. Operator inline: – podobnie jak z użyciem operatora allintitle przeszukanie zasobów internetu odbywa się z uwzględnieniem zawartości tytułów. W procesie wyszukiwania brane jest pod uwagę pierwsze słowo z zapytania. Pozostałe mogą być zlokalizowane w tytule albo zawartości strony.

4. Operator allinurl: – wszystkie słowa z zapytania będą dotyczyć adresu URL. Wtedy adres domenowy potraktowany będzie jako string. Wyszukiwarka ignoruje interpunkcję, a także szyk wyrazów.

5. Operator inurl: – podobnie jak wyżej, tylko pierwsze słowo jest bezwzględnie ulokowane w adresie.

6. Operator intext: – na przykład zapis kruszec intext:złoto pozwoli znaleźć strony na temat kruszców ze słowem złoto w treści strony.

7. Operator allintext: – uwzględni wszystkie podane po dwukropku słowa w tekście wysortowanych stron.

8. Operator movie: – dotyczy informacji o filmach. Recenzje, notatki prasowe oraz repertuary. Na zapytanie ma wpływ geolokalizacja. I działa odmiennie w różnych miejscach na ziemi. Wyniki prezentowane są w relacji do miejsca, z którego wysyłane jest zapytanie.

9. Operator – site:domena. pl filetype:pdf lub site:domena. pl ext:pdf – pozwala przeszukać zasoby serwisu uwzględniając obecność pliku o rozszerzeniu pdf. Zmieniając rodzaj rozszerzenia można poszukiwać różnych plików. Parametr ext jest równorzędny z parametrem site.

E. Operator z typem rozszerzenia pliku

1. Operator filetype:typ_rozszerzenia zapytanie – na przykład filetype:pdf leczenie kanałowe. Separuje na liście wyszukiwania wszystkie rekordy dotyczące słowa kluczowego w odniesieniu do rodzaju pliku, w którym są zaprezentowane.

Nacisk branży pozycjonerskiej na układ listy wyszukiwania można złagodzić poprzez używanie podczas wyszukiwania wyżej opisanych sposobów. Podniesie to trafność prezentowanych wyników.

2 odpowiedzi na “Zaawansowane operatory wyszukiwania – kontra – algorytm wyszukiwania”

  1. Henryk pisze:

    Wiedziałem o obecności takich operatorów i możliwości ich wykorzystania, jednakże nigdy nie zdarzyło mi się z nich skorzystać. Jedyny z którego korzystałem to „site:” za pomocą którego sprawdzić można czy dana witryna znajduje się w indeksie Google 😉 Wpis zainspirował mnie do sprawdzenia całości 😉

  2. Seoit pisze:

    Bardzo przydatne zestawienie zwłaszcza dla osób, które wcześniej w ogóle nie korzystały z tego typu operatorów. Warto tylko dodać, że dużą część operatorów można ze sobą łączyć, na przykład site:dolp.pl inurl:seo. Dodatkowo, przy dość szybkim wyszukiwaniu z użyciem różnych operatorów (a zwłaszcza przy połączeniu z num=100) Google lubi sprawdzić czy nie jesteśmy botami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SEO BLOG

Zapoznaj się z nowościami z branży SEO i zobacz co nowego jest na blogu

pozycjonowanie stron za darmo
Pozycjonowanie stron za darmo

Pozycjonowanie stron za darmo lub może inaczej, bardziej z zapytaniem. Czy można pozycjonować stronę za darmo? Niby pytanie samo...

content marketing
Content marketing

Content marketing pojawił się już w XVIII wieku, kiedy Benjamin Franklin opublikował „Almanach biednego Ryszarda” w celu promowania swoich...

przechwytywanie darmowych domen
Przechwytywanie darmowych domen pod zaplecze pozycjonerskie

Przechwytywanie darmowych domen pod zaplecze pozycjonerskie wcale nie musi być trudne i wiąże się to z małym algorytmem zadań...

pozyskiwanie linków
Jak pozyskiwanie linków wpływa na pozycjonowanie?

Pozyskiwanie linków zewnętrznych z wysoko notowanych stron to z pewnością ważny, o ile nie kluczowy element skutecznego pozycjonowania witryny....

SEO BLOG