Szybkość ładowania strony – jak ją poprawić ?

Łukasz Wesołowski | 29 lipca 2018 | Optymalizacja | Brak komentarzy

szybkość strony internetowej

Szybkość ładowania strony uzależniona jest od rankingu strony w wyszukiwarce Google. Natomiast drugim aspektem staje się użytkownik oraz komfort podczas odwiedzania stron internetowych.

Co warto wiedzieć o ładowaniu strony internetowej?

Szybkość strony nie staje się kluczowym czynnikiem rankingowym, ale oddziałuje na wynik strony we wskazanej wyszukiwarce. Jednak w obecnych czasach osiąga coraz większe znaczenie. Ciekawostką jest, że Google wprowadziło pewien eksperyment, który dotyczył oznaczania tych stron, które działały wolno w występujących wynikach wyszukiwania. Przeprowadzając audyt SEO należy wziąć pod uwagę również szybkość ładowania strony www.

Należy zadać pytanie: co wpływa na szybkość ładowania strony, jak zwiększyć szybkość strony, wtyczki WordPress – czy mają coś wspólnego. Główne czynniki oddziaływające na szybkość ładowania każdej strony to między innymi: szybkość serwera​ i rozmiar strony, jak i również szybkość renderowania strony.

Na uwagę zasługuje konieczność kompresji występujących obrazków. Dokonuje się ją na wiele sposobów. Specjaliści zajmujący się stronami internetowymi wskazują na pomocne narzędzie jakim jest Kraken – to właśnie ono pomaga w niezwykle szybkiej optymalizacji grafik. Musi to odbyć się w taki sposób, żeby ich rozmiary stawały się adekwatne do zakresu, który jest zajmowany. W odniesieniu do WordPressa idealnie sprawdzają się dwie wtyczki: tinypng oraz tinyjpg.  Osoby zajmujące się szybkością ładowania strony podkreślają, że kompresja gzip w pliku .htacces odpowiednio aktywuje całościową kompresję plików tekstowych. Poza tym mamy również na myśli takie pliki jak: html i css oraz javascript. Dokonuje przyspieszenia strony o zaledwie kilka procent. Podczas korzystania z WordPressa niezbędne staje się sprawdzenie ilości oraz funkcjonalności wszelkich zainstalowanych wtyczek. Po czym następuje usunięcie tych zbędnych.

Idealnym rozwiązaniem staje się zainstalowanie powstałej wtyczki, która służy zdecydowanemu przyspieszeniu ładowania strony. Poza tym skutkuje zmniejszeniu zużycia zasobów serwera. Wiele osób nie znających do końca tego procesu stawia pytanie jak to działa. Miejmy świadomość, że tak naprawdę za każdym razem podczas wyświetlania strony WordPress dochodzi do pobierania potrzebnych informacji z funkcjonującej bazy danych, a następnie przetwarza je oraz odpowiednio generuje kod html, który jest widoczny w obecnej przeglądarce użytkownika.

Samodzielne praktyki ukierunkowane na zwiększenie szybkości ładowania stron internetowych

SEO oraz pozycjonowanie stron tak naprawdę od dłuższego czasu stało się silnie powiązane z popularnym UX, a więc użytecznością strony dla wszystkich odwiedzających bądź potencjalnych klientów oraz obecnych klientów. W związku z czym optymalna szybkość aspektu ładowania strony staje się głównym z podstawowych oraz elementarnych udogodnień dla każdego z użytkowników.

Przedstawia się, że przyspieszając swoją witrynę mamy możliwość uzyskania niezwykle cennego bonusu od przedstawianej wyszukiwarki Google w formie zdecydowanie lepszej widoczności poszczególnej strony w tak zwanych organicznych wynikach aspektu wyszukiwania. Miejmy świadomość, iż szybka strona jest istotnie ważna w czasie tworzenia płatnych kampanii reklamowych. Analizując tworzenie kampanii SEO bądź SEM dochodzi do zwiększenia sprzedaży wysokich pozycji słów kluczowych.

Najodpowiedniejsze słowa kluczowe oraz pierwsze pozycje w wyszukiwarce Google nie pomogą jednak zdobyć klienta za pomocą Internetu, gdy strona internetowa będzie ładować się w nieskończoność. Każda strona zbudowana jest z plików CSS oraz plików JavaScript. Ich spora ilość często powoduje opóźnienia ukierunkowane na pojawianie się fragmentów pewnych treści tworzonych pod kątem przeglądarki internetowej.

Miejmy świadomość, iż zanim prawidłowo załaduje się strona internetowa dana przeglądarka czeka, żeby zasoby plików z występującym rozszerzeniem .css oraz .js zostaną więc załadowane. Wspomniany proces całościowego załadowania strony odpowiednio wydłuża się w pewnym czasie. Powszechnie wiadomo, iż przeglądarki w większości przypadków ładują poszczególne elementy na utworzonej stronie internetowej. Dzieje się to jednak zanim określone aspekty zostaną ukazane użytkownikowi.

Początkujący twórcy nowo powstałych stron uważają, iż: skoro wybrana strona wczytuje się prawidłowo na komputerach to tak naprawdę wszystko jest w porządku z analizowaną szybkością.

Jest to mylne, bowiem w przypadku odwiedzania strony kilka razy wyszukiwarki zapisują je w pamięci oraz generują automatycznie. W związku z powyższym osoby pierwszy raz zaglądające na naszą stronę mogą mieć zupełnie inne doświadczenia.

Narzędzia SEO ułatwiające poprawienie szybkości strony www

Oczywiście same narzędzia za nas nie poprawią szybkości strony internetowej lecz w dużej mierze pomogą nam wykryć części, które powodują spowolnienie ładowanie się kodu czy obrazów i grafik.

  1. PageSpeed Insight

Darmowe narzędzie od Google czyli PageSpeed Insight analizując stronę www sprawdza bezpośrednio, które elementy wymagają optymalizacji pod kątem szybkości.

PageSpeed Insight

Sam proces działania jest dość prosty i sprowadza się tylko do wpisania w formularzu adresu url strony monitorowanej. Po wpisaniu adresu www uzyskujemy następujące informacje.

  • Dane prędkości na urządzenia mobilne

PageSpeed Insight - mobile

  • Dane prędkości na urządzenia stacjonarne

PageSpeed Insight - desktop

Dla użytkowników, którzy pierwszy raz spotykają się z PageSpeed Insight od Google niektóre dane mogą być dość tajemnicze. Najprościej mówiąc należy dokonać wszelkich starań i popraw optymalizacyjnych kodu strony, aby osiągnąć wynik 100/100. Czy jest to w ogóle możliwe aby dostać od PageSpeed Insight wynik 100? Jest to realne, jednak strony korzystające z arkuszy kaskadowych css oraz z plików javascript najprawdopodobniej nigdy nie osiągną takiego wyniku. O pełne 100 mogą pokusić się witryny zbudowane tylko z html i nie wymagające dodatkowych połączeń z zewnętrznymi bibliotekami, które poprzez swój sposób działania obniżają czas ładowania strony.
Posiadając już taki jak wyżej wynik możemy podejrzeć co powinniśmy poprawić. Samo PageSpeed Insight podpowie nam gdzie i jakie elementy na stronie wymagają działań optymalizacyjnych.

PageSpeed Insight - Optymalizacja

2. GTmetrix

Kolejne przydatne narzędzie SEO dzięki któremu możemy również poprawić optymalizację strony, a tym samym prędkość ładowania się naszej witryny.

GTmetrix

Tak samo jak w przypadku PageSpeed Insight tutaj również wpisujemy adres strony i czekamy chwilę, aby osiągnąć wyniki. W moim przypadku serwer odpytujący znajduje się w Kanadzie w Vancouver. Po kilku sekundach analizy otrzymujemy wyniki.

GTmetrix - wyniki

W przypadku używania GTmetrix w prosty sposób możemy na szybko ocenić kondycję naszej strony w procesie optymalizacyjnym. Zastosowano tutaj skalę liter od A do F, dzięki której od razu widzimy w jakim przedziale plasuje się analizowana strona. Dodatkowo obok liter mamy wartości procentowe, które również obrazują w ilu procentach do 100 nasza witryna jest zoptymalizowana. W drzewie rozwijalnym można sprawdzić, które elementy strony internetowej wymagają poprawy. Bardzo fajnym elementem jest zakładka Waterfall dzięki której  mamy możliwość podejrzenia, które skrypty ładowane są w odpowiedniej kolejności oraz w jakim czasie. Oczywiście posiadając dostęp do konta PRO czyli płatnego, tych danych będzie znacznie więcej.

GTmetrix - waterfall

Ja osobiście używam zazwyczaj tych dwóch narzędzi jeśli chcę zbadać szybkość ładowania strony internetowej. Do przeprowadzania już pełnego audytu strony używa się innych aplikacji tj. Screaming From (do 500 podstron w wersji darmowej), Sitebuld (również 500 podstron w wersji darmowej) lub polskiego dobrego narzędzia SEO czyli Clusteric.

Mapa podsumowania czyli szybkość ładowania strony internetowej

Współczesne badania ukazują, iż ludziom bardzo trudno jest utrzymać odpowiednią uwagę na wybranym elemencie. Szybkość to nie wyłącznie wrażenia każdego z użytkowników, który odpowiednio korzysta z naszej strony internetowej. Jednocześnie oznacza lepszą pozycję w funkcjonującym rankingu Google. Szybkość ładowania strony określana jest na około 2-3 sekundy. Czyli jeśli pożądana strona nie załaduje się w tym okresie czasu, wielu użytkowników po prostu sobie odpuści dalsze czekanie i cofnie się do wyników wyszukiwania, lub zamknie okno przeglądarki.

Bezpośrednie adresy do użytych narzędzi w tym artykule:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

https://gtmetrix.com/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SEO BLOG

Zapoznaj się z nowościami z branży SEO i zobacz co nowego jest na blogu

Serwer podczas pracy
Logi serwera w SEO – jak je czytać

Logi serwera na którym stoi nasza strona mogą co nieco nam powiedzieć na temat tego co dzieje się „we...

pozycjonowanie stron za darmo
Pozycjonowanie stron za darmo

Pozycjonowanie stron za darmo lub może inaczej, bardziej z zapytaniem. Czy można pozycjonować stronę za darmo? Niby pytanie samo...

google merchant center
Google Merchant Center

Google Merchant Center jest jedną z usług Google, niezwykle przydatną dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą internetową. Polacy cenią sobie...

content marketing
Content marketing

Content marketing pojawił się już w XVIII wieku, kiedy Benjamin Franklin opublikował „Almanach biednego Ryszarda” w celu promowania swoich...

SEO BLOG