Logi serwera w SEO – jak je czytać

Łukasz Wesołowski | 29 lutego 2020 | Optymalizacja | 3 komentarze

Serwer podczas pracy

Logi serwera na którym stoi nasza strona mogą co nieco nam powiedzieć na temat tego co dzieje się „we wnętrzu” naszej strony. Jak czytać logi serwera i jakich programów używać, bo przecież każdy z nas jest wygodny i nie będzie śledził linijki kodu jedna za drugą. Logi serwera w SEO pomogą nam przede wszystkim zrozumieć jak chodzi crawler po naszej stronie i czego szuka. Czy mają jeszcze na coś innego wpływ?

Jak sprawdzić logi serwera?

Jeśli ktoś zajmuje się pozycjonowaniem stron www zawodowo to nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu. Ja pracuję najczęściej na Direct Adminie i pokaże jak zgrać logi na dysk oraz co z nimi dalej zrobić. Czyli zaczynamy od sprawdzenia logów na naszym serwerze.

Zrzut ekranu Direct Admin

Jak widać w lewej kolumnie na samym dole mamy do wybrania z menu Statystyki/Logi serwisu. Właśnie tam klikamy i naszym oczom ukazuje się kolejne okno.

Menu logów direct admin

Kolejnym krokiem jest wybranie opcji Zbackupowane logi Apache’a gdzie po kliknięciu w tą opcje wyświetla nam się okno z logami.

Lista z logami

Tu nie ma większej filozofii i pobieramy interesujący nas log z serwera zapisując go na dysku w takiej postaci w jakiej go widzimy. Czyli rozszerzenie tar.gz. Jeśli już wiemy jak sprawdzić logi serwera to przejdźmy do kolejnego etapu.

Jak czytać logi serwera i czym to robić?

Tutaj często zaczyna się mały problem, ale jest oprogramowanie które pomoże nam przeczytać logi serwera. Ja do tego celu używam darmowej wersji Screaming Frog Log File Analyser tylko minusem w darmowej wersji jest to, że możemy jednocześnie prowadzić jeden projekt. W takiej opcji jest to darmowy program, który może również mieć wpływ na pozycjonowanie za darmo o którym pisałem ostatnio.

Okno robocze Log Analyser

Następnym krokiem który musimy wykonać jest stworzenie nowego projektu oraz nazwanie go. Aplikacja jest na tyle przyjazna, że plik z logiem możemy przeciągnąć z folderu bezpośrednio do programu. Następnie logi serwera zostaną załadowane i przeanalizowane przez aplikację.

Ruchy z loga

Jest to tylko analiza za 2 dni jednak już z niej co nieco mogłem przewidzieć i wywnioskować. Jako, że strona dla której log został stworzony jest dość mała to sama analiza również nie zajmuje wiele czasu. Mimo wszystko ma to całkiem ciekawy wpływ na optymalizację strony w SEO i raczej na tym nam zależy.

Z powyższego loga w zakładce Response Codes już widać, że oprócz odpowiedzi kodu 2XX serwera mamy również 3XX, co jest ustawione celowo, ale zaniepokoiły mnie kody 4XX.

Dlatego po przejściu na kartę Response Codes moim oczom ukazał się widok jak ten poniżej.

Lista błędów 404

To co zwróciło moją uwagę to błędy 404, które zapewne powstały przy początkach stawiania strony z jakiegoś szablonu.

Następnie po przejściu w zakładkę Events  widzę po numerze IP 66.249.66.132 że stronę skanował bot Google.

Logi Google bota

Logi serwera co z tego wynika

To, że Google bot chodzi po naszej stronie nie powinno nikogo dziwić, tym bardziej, że każdemu z nas zależy na jak najlepszej pozycji w wyszukiwarce Google. Jak widać na powyższych screenach Google bot chodzi i crawluje naszą stronę lub stronę naszego klienta. Z logów serwera wynika, że przy dwóch adresach został zwrócony błąd 404 więc bot dotarł do pewnego rodzaju ściany. Czy ma to wpływ na optymalizację? Oczywiście, że tak gdyż Google poświęciło swój crawl budget na to aby przeskanować naszą stronę. Jeśli trafia na błędy 4XX traci swój cenny czas, czyli pieniądze. Oznacza to, że nasza strona z pewnością również na tym traci ponieważ Google może stwierdzić, że napotykając błędy 404 nie warto poświęcać na naszą stronę zbyt wiele czasu.

Jak to naprawić ?

W sumie rozwiązanie jest dość proste i moim zdaniem najlepsze. Możemy zrobić przekierowanie 301 na dowolną stronę która w naszym mniemaniu jest najbliżej tożsama ze stroną 4XX. Ewentualnie w to miejsce możemy postawić nową stronę i przepisać adres URL aby już więcej ten błąd nie był generowany.

 

3 odpowiedzi na “Logi serwera w SEO – jak je czytać”

  1. Łukasz pisze:

    Analiza logów teraz to praktycznie podstawa, ale co do narzędzia Screaming Frog Log File Analyser, ma jeszcze jedno ograniczenie, dość kluczowe. Ilość analizowanych danych. Tylko 1000 wpisów. Gdzie nie wielka strona po kilka odwiedzi dziennie potrafi już wygenerować ponad 40 000 wpisów, a gdzie tutaj mówić o ecommerce 😉

    Z poprawy crawl budget, można jeszcze poprawić w ogóle przez blokowanie wybranych zasobów. Wtedy bot w ogóle tam nie zagląda. Bo samo 301 jakby nie patrzeć też angażuje boty do działania.

  2. W analizie logów serwerowych uwielbiam to, iż pomimo względnie dobrze wykonanej optymalizacji techniczne SEO i poprawie relacji robot-strona, gdzieś ten robot ucieka do zasobów, do których nie powinien. Na przykład robot lubi sobie przebywać na plikach CSS, które tak naprawdę za dużo o stronie nie mówią (szczególnie na WordPress).

  3. […] prawidłowa cena danego pakietu, bez żadnych rabatów. Pamiętajmy również, że możemy wtedy czytać Logi serwera, gdy już mamy do serwera […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    ×

    Darmowa wycena pozycjonowania

    Formularz wykorzystuje Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, jak przetwarzane są twoje dane.

    SEO BLOG

    Zapoznaj się z nowościami z branży SEO i zobacz co nowego jest na blogu

    jak dodać stronę do Google
    Jak dodać stronę do Google?

    Dodawanie strony do wyszukiwarki Google w szczególności osobom nie mającym zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, może sprawić sporo...

    Serwer podczas pracy
    Logi serwera w SEO – jak je czytać

    Logi serwera na którym stoi nasza strona mogą co nieco nam powiedzieć na temat tego co dzieje się „we...

    google merchant center
    Google Merchant Center

    Google Merchant Center jest jedną z usług Google, niezwykle przydatną dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą internetową. Polacy cenią sobie...

    problem z WordPressem
    Problem z WordPressem

    Problem z WordPressem może wystąpić nagle i nawet tak jak w moim przypadku, przy obowiązkowej aktualizacji zastałem dziwny błąd...

    SEO BLOG